strzałka do góry
facebook
facebook
facebook

Akcje oddziału

08.10.2015

Dieta OLEOKETO w terapii nowotworowej

W dniu 8 października 2015 w siedzibie naszego Stowarzyszenia odbyło się spotkanie na temat : „Dieta OLEOKETO w terapii nowotworowej”. Spotkanie poprowadziła Hanna Głowacka – konsultant dietetyczny. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczestniczących w nim osób.

Dieta ketogenna jest dietą radykalnie niskowęglowodanową, której głównym założeniem jest tak znaczne ograniczenie spożycia węglowodanów przy jednoczesnym zwiększeniu podaży tłuszczu, by wprowadzić organizm w stan ketozy – zwiększonego stężenia ciał ketonowych we krwi. W wyniku ograniczenia spożycia węglowodanów organizm zaczyna czerpać energię z ciał ketonowych, które powstają na skutek metabolizmu tłuszczów.

Znaczne ograniczenie spożycia węglowodanów przy jednoczesnym zwiększeniu podaży tłuszczu powoduje, że organizm zaczyna czerpać energię z tłuszczów, które przekształcane są w ciała ketonowe, z których następnie powstaje energia. Dochodzi do podwyższenia stężenia ciał ketonowych we krwi, co określane jest jako stan ketozy. W tym stanie zdrowe komórki mają dostarczaną energię do procesów życiowych, natomiast komórki nowotworowe nie mogą wykorzystywać ciał ketonowych jako źródła energii i zaczynają obumierać.

W związku z tym, że komórki nowotworowe nie mogą wykorzystywać ciał ketonowych jako źródła energii, w warunkach ketozy (w czasie stosowania diety ketogennej) ich wzrost zostaje spowolniony i zaczynają obumierać.

GALERIA:

przekaż jeden procent podatku
  akcja nie rób dymu