strzałka do góry
facebook
facebook
facebook

Akcje oddziału

28.04.2016

Konferencja prasowa na temat zachorowalności na raka płuca

Polska jest wciąż na jednym z pierwszych miejsc w UE pod względem zachorowalności i umieralności na raka płuca – alarmowali w czwartek specjaliści na konferencji prasowej w Warszawie, w której mieliśmy przyjemność uczestniczyć.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów, Polki częściej już umierają na raka płuca aniżeli na raka piersi, który występuje ponad dwukrotnie częściej (rak piersi wykrywana jest w naszym kraju u ponad 16,5 tys. kobiet rocznie).

Z danych przedstawionych na konferencji przez prof. Krzakowskiego wynika, że umieralność na raka płuca jest prawie taka sama, jak zachorowalność, ponieważ jest to jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów złośliwych. O ile co roku wykrywa się go u 22 tys. osób, to każdego roku niemal tyle samo pacjentów umiera.

Docent Maciej Niewada z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreślił, że rak płuca występuje często, cechuje go duża zapadalność i umieralność, a przeznacza się na tę chorobę niewielkie pieniądze. Zaznacza, że z tą chorobą wiąże się złe rokowanie i mimo postępów w leczeniu, mamy w naszym kraju mały odsetek tzw. pięcioletnich przeżyć.

- Badania w Stanach Zjednoczonych wykazały, że pomocna w tym byłaby niskodawkowa tomografia komputerowa, dzięki której u palaczy papierosów można wykryć wcześniej guza płuca i o 20 proc. zmniejszyć śmiertelność. Nikt jednak nie wykorzystał jej jeszcze w badaniach przesiewowych - podkreślił prof. Krzakowski. Głównym tego powodem są wysokie koszty takich badań oraz zbyt częste wyniki fałszywie dodatnie, gdy tomograf sugeruje, że może być guz, ale dalsza diagnostyka tego nie potwierdza.

W imieniu Stowarzyszenia serdecznie dziękujemy Fundacji im. dr Macieja Hilgiera za zaproszenie nas na tą istotna dla nas tematycznie konferencję.

Dziękujemy za wspaniałe prowadzenie i świetną atmosferę.

PLIKI DŹWIĘKOWE:

POLSKIE RADIO RDC WARSZAWA WIADOMOŚCI -> pobierz
POLSKIE RADIO PROGRAM 1 WIADOMOŚCI -> pobierz

GALERIA:

przekaż jeden procent podatku
  akcja nie rób dymu