strzałka do góry
facebook
facebook
facebook

Akcje oddziału

15.11.2017

Sesja dla chorych na raka płuca

W dniu 16 października 2017 r. podczas XI Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca w Centrum Konferencyjnym LIM w Warszawie odbyło się spotkanie dla pacjentów chorych na nowotwór płuca z całej Polski. Pacjenci z naszego Stowarzyszenia także uczestniczyli w tym spotkaniu.
Podczas spotkania wiele czasu poświecono na omówienie aktualnej sytuacji pacjentów, przedstawiono najnowsze metody leczenia, wspomniano o skutkach jakie niesie za sobą palenie papierosów oraz jak należy podchodzić do niekonwencjonalnych metod leczenia.

Było to pierwsze tego rodzaju wydarzenie w Polsce. Pacjenci i ich bliscy z całego kraju przyjechali do Warszawy na spotkanie z ekspertami zajmującymi się walką z nowotworem płuca. Mówiono m.in. o diagnostyce i metodach leczenia oraz zaprezentowano nowość – aplikację ułatwiającą zrozumienie procesu terapeutycznego. W związku z tym, że 16 listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia, nie zabrakło również informacji o zdrowotnych korzyściach zerwania z nałogiem, także po diagnozie.

W spotkaniu zorganizowanym w Centrum Konferencyjnym LIM Warszawa wzięło udział kilkudziesięciu pacjentów z różnych stron Polski, m.in. z Gdańska, Szczecina, Warszawy i innych miast na Mazowszu. Celem spotkania była wymiana doświadczeń związanych z chorobą oraz pogłębienie wiedzy na temat diagnostyki i leczenia nowotworu płuca. Pomocą w tym służyli najlepsi polscy eksperci, którzy przybyli do stolicy na trzydniową XI Konferencję Polskiej Grupy Raka Płuca – Sesja dla pacjentów odbyła się bowiem w ramach konferencji dla specjalistów.

Rak płuca jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym.
Co roku rozpoznaje się go u 22 tys. Polaków. Jest on też najczęstszą przyczyną zgonów – zabija więcej osób niż rak piersi, jelita grubego i gruczołu krokowego razem wzięte. Uśmierca dość szybko: zaledwie 15 proc. pacjentów po postawieniu diagnozy dożywa pięciu lat. Tak złe rokowanie wynika m.in. z faktu, że większość przypadków (80 proc.) jest wykrywana w stadium zaawansowanym.

Pacjentom zaproponowano aplikację PulmoInfo na telefon , która zawiera szereg informacji, m.in. na temat badań i zabiegów wykonywanych w procesie terapeutycznym, dostępnych form leczenia czy przydatne adresy fundacji, stowarzyszeń i ośrodków antynikotynowych.
Aplikacje można pobrać bezpłatnie tutaj:

Za zaproszenie na spotkanie serdecznie dziękujemy.

GALERIA:

przekaż jeden procent podatku
  akcja nie rób dymu