strzałka do góry
facebook
facebook
facebook

Akcje oddziału

10.02.2014

XXII Światowy Dzień Chorego.

W dniu 10 lutego 2014 roku obchodzony jest XXII Światowy Dzień Chorego. Dzień ten stanowi szczególną okazję do wyrażenia szacunku i uznania pracownikom służby zdrowia, wolontariuszom, członkom rodziny, organizacjom oraz wszystkim tym, którzy bezinteresownie poświęcają się dla dobra chorych.

Z tej okazji z inicjatywy Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej i we współpracy z Fundacją Ius Medicinae odbywa się w Warszawie VIII Forum Liderów Organizacji Pacjentów, w którym uczestniczy prawie 200 liderów organizacji i stowarzyszeń pacjentów.
Kluczowymi punktami dwudniowych obchodów są uroczysta Gala wręczenia Nagród Św. Kamila oraz spotkanie uczestników z Ministrem Zdrowia wraz z towarzyszącymi zastępcami oraz Prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia. W dniu 10 lutego br. w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Janiny i Zbigniewa Porczyńskich w Warszawie odbyła się uroczysta Gala wręczenia Nagród Św. Kamila.

Uroczystość, podczas której w sposób szczególny wyróżnione zostają osoby i instytucje zaangażowane w niesienie pomocy osobom chorym i cierpiącym. Galę poprowadzili Urszula Chincz i Radosław Brzózka. Ceremonię uświetnił występ zwycięzcy The Voice of Poland 2013 Mateusza Ziółko wraz z zespołem oraz finalistów programu - Jagody Kret i Michała Grobelnego. Do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu zaproszeni zostali przedstawiciele najwyższych władz kościelnych i państwowych, artyści oraz media.

Współorganizatorem Gali jest Zakon Posługujących Chorym - Ojcowie Kamilianie. Patronat medialny nad Galą objął Rynek Zdrowia i portal rynekzdrowia.pl. Wśród laureatów jest miedzy innymi neurochirurg profesor Mirosław Ząbek, który przez całe swoje zawodowe życie poszukiwał nowych doskonalszych i często pionierskich metod leczenia chorób mózgu oraz profesor Bolesław Rutkowski - specjalista chorób wewnętrznych, nefrolog, transplantolog. Nagrodę specjalną otrzymały również położna Irena Chołuj oraz Zofia Puchelak - założycielka wielu stowarzyszeń działających na rzecz osób chorujących psychicznie. Chociaż ma 85 lat aktywnie działa, pomaga cierpiącym na schizofrenię i ich rodzinom. Wśród nagrodzonych jest też dziennikarz radiowej Jedynki - Henryk Szrubarz. Został on uhonorowany między innymi za to, że "w audycjach radiowych przedstawia problemy ważne dla chorych w sposób ciekawy i zrozumiały dla każdego słuchacza. Z kolei Polskie Stowarzyszenie Diabetyków otrzymało nagrodę w kategorii organizacji, pacjentów będących wzorem opieki nad chorymi i ich rodzinami.

GALERIA:

przekaż jeden procent podatku
  akcja nie rób dymu