strzałka do góry
facebook
facebook
facebook

Życie z rakiem płuca

Obserwacja i kontrola po leczeniu

Kontrola po leczeniu jest ważnym elementem postępowania w chorobach nowotworowych. Lekarz poinformuje Cię, jakie badania i w jakim czasie powinno się wykonywać w ramach standardowej kontroli po leczeniu. Powinno się dołożyć wszelkich starań, żeby wykonywać wszystkie badania kontrolne zgodnie z zaleceniami. Informowanie lekarza o każdym nowym lub pojawiającym się ponownie objawie jest niezwykle ważne, gdyż umożliwia podjęcie odpowiednich działań w przypadku nawrotu raka lub występowania objawów ubocznych leczenia.

Objawy, które powinny zwrócić Twoją uwagę:

W przypadku, gdy rak płuca rozprzestrzenia się do innych, odległych narządów mogą występować następujące objawy:

Niekiedy wymienione objawy nie są spowodowane nowotworem. Jednak jeżeli ich przyczyną jest nawrót raka, wdrożenie odpowiedniego leczenia może przynieść złagodzenie dolegliwości i wydłużenie życia.

Opieka wspomagająca

Twoje ciało jest unikalne, podobnie jak Twoje uczucia i potrzeby emocjonalne oraz życie osobiste. W pewien sposób, Twój rak jest Twoją indywidualną sprawą, niemożliwą do porównania z rakami u innych chorych. Nikt nie jest w stanie dokładnie przewidzieć Twojej odpowiedzi na leczenie lub przebiegu raka w Twoim konkretnym przypadku. Statystyka może odzwierciedlać ogólny obraz typowego chorego, lecz Ty możesz mieć po swojej stronie dodatkowe wartości, takie jak na przykład silny układ odpornościowy, historię dobrego odżywiania, silne wsparcie ze strony rodziny lub głęboką wiarę. Wszystkie z tych czynników wpływają na Twoją walkę z rakiem,
W trakcie leczenia staraj się odpoczywać tyle, ile potrzebujesz. Bezwzględnie rzuć palenie, Zaprzestanie palenia poprawi Twój apetyt i ogólny stan zdrowia oraz zmniejszy ryzyko wystąpienia kolejnego raka, W walce z nałogiem możesz zasięgnąć porady i pomocy w poradniach antynikotynowych działających przy ośrodkach onkologicznych, np. Centrum Onkologii w Warszawie.

Staraj się zachować zrównoważoną dietę z dużym udziałem owocowa warzyw i produktów bogatoresztkowych
Rozpoznanie raka i jego leczenie to najważniejsze życiowe wyzwanie jakie musisz podjąć. Jeżeli osiągniesz punkt zmęczenia i zniechęcenia, pomocne może być rozważenie uczestnictwa w spotkaniu grupy wsparcia, na przykład stowarzyszenia chorych na określony typ nowotworu, W wielu placówkach onkologicznych istnieją także grupy wsparcia psychologicznego dla chorych z nowotworem.

Od chorych dla chorych: przesłanie i porady

Treść pochodzi z broszury "Rak płuca - Przewodnik dla chorych" wydanej przez Roche Polska Sp. z o.o.