(+48) 91 813 62 88
(+48) 513 792 173

ul. Jana Pawła II 42
70-413 Szczecin

Organizacja Pożytku Publicznego

KRS:
0000663608

Akcja edukacyjna

Wdychasz czy oddychasz?!

foto
obrazek kampanii

O Kampanii

Kampania „Wdychasz czy oddychasz?” jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie nastolatków i młodych dorosłych wyrobami tytoniowymi – papierosami, e-papierosami czy podgrzewaczami tytoniu.

Wierzymy, że szczera rozmowa i wiedza przekazana w jasny, obrazowy sposób czynią cuda, czyli trafiają do najbardziej wymagającej grupy odbiorców, skłaniając tym samym do rezygnacji z używki lub powstrzymania się od rozpoczęcia palenia.

Marzymy o tym, by edukacja na temat skutków zdrowotnych związanych z paleniem papierosów stała się integralną częścią programu szkolnego i rozpoczynała się już w szkołach podstawowych.

Prelekcje edukacyjne dla szkół

Spotkajmy się osobiście!

Bezpłatne prelekcje z pomiarem stężenia CO w Twojej szkole

Jeśli Twoja szkoła mieści się w województwie zachodniopomorskim i chcesz pokazać swoim uczniom, z czym wiąże się korzystanie z wyrobów tytoniowych napisz lub zadzwoń do nas!

W ramach Kampanii prowadzimy bezpłatne prelekcje dla wybranych placówek oświatowych, wzbogacone o pomiary stężenia dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Podczas spotkania przekażemy Twoim uczniom ulotkę, w której w przystępny i obrazowy sposób prezentujemy konsekwencje palenia.

Skontaktuj się z nami

stowarzyszenie@rakpluca.szczecin.pl
513 792 173

Film edukacyjny

Bądź świadomy czym jest palenie tytoniu

W ramach naszej działalności stworzyliśmy film edukacyjny „Czym płacisz za palenie – prelekcja edukacyjna o szkodliwości palenia tytoniu”, skierowany głównie do starszych dzieci i młodzieży licealnej.

Poruszamy w nim temat palenia tytoniu i ostrzegamy o skutkach tego nałogu.

Zachęcamy do pobrania video i wykorzystania go w ramach lekcji wychowawczej w państwa szkołach i placówkach oświatowych.

TUTAJ możesz pobrać plik mp4.

Podcast

Chcesz rzucić palenie? Świetnie!
To podcast dla Ciebie.

Będziemy Twoimi przyjaciółmi na detoksie.
Przed nami niełatwy czas, ale razem przez to przejdziemy.

Naszym przewodnikiem jest dr n. o zdr. Daria Suchecka - psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień.
Trudne pytania stawia Rafał Molenda, a za Twój sukces kciuki trzyma Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca oddział Szczecin!

Powodzenia!


Podcast powstaje dzięki wsparciu
Sanofi

Materiały edukacyjne

Wiesz czym grozi nałóg palenia?

Pierwsze imprezy, wyjazdy wakacyjne, spotkania ze znajomymi po szkole, a razem z nimi papierosy.
Palimy? Dawaj, tylko jednego, przecież nie zaszkodzi. Nie palisz? Serio?

Wiem, że żaden nastolatek nie zastanawia się nad konsekwencjami „tylko jednego papieroska”. Kto w wieku kilkunastu lat myśli o tym, jakie skutki może nieść palenie papierosów czy korzystanie z nietradycyjnych i modnych teraz e-papierosów? Młodość trwa wiecznie.

Nie chcę Cię straszyć – po prostu wierzę, że każdy z nas, wyposażony w odpowiednią wiedzę, sam jest w stanie podejmować słuszne decyzje i nie podążać za modą czy namowami kolegów. Nie warto. Twoje decyzje to twoje konsekwencje.

Zapamiętaj jedno: korzystanie z wyrobów tytoniowych to bomba z opóźnionym zapłonem.

Nie wdychaj – oddychaj!

O co tyle krzyku?

Głównym winowajcą jest tytoń, zawierający nikotynę – uzależniającą substancję chemiczną, która w małych dawkach działa stymulująco na organizm człowieka, w większych zaś – narkotycznie. Poza właściwościami uznawanymi za przyjemne (przecież w jakimś celu sięgamy po papierosy) korzystanie z wyrobów tytoniowych uzależnia i niesie za sobą negatywne skutki dla naszego zdrowia.

Tytoń i dym tytoniowy zawierają wiele substancji o udowodnionym działaniu rakotwórczym. Część z nich jest naturalnym „składnikiem” rośliny, część powstaje w wyniku przetwarzania liści, jeszcze inne dopiero w trakcie spalania tytoniu1). Sama nikotyna, poza tym, że ma właściwości uzależniające, zaburza działanie układu oddechowego i układu krążenia2).

Jak widzisz, niezależnie od formy stosowanych wyrobów tytoniowych, każda z nich, w większym lub mniejszym stopniu, wpływa negatywnie na Twoje zdrowie. Za najbardziej szkodliwe uznaje się palenie tytoniu, ponieważ większość substancji kancerogennych powstaje w procesie spalania 3).

Jeśli nie przemawia do Ciebie aspekt zdrowotny, to może finansowy – przecież to kosztuje! Nowa sukienka, buty, kosmetyki, a w dłuższej perspektywie małe wakacje. Właśnie tego nie kupisz, jeśli będziesz wydawał kieszonkowe na fajki.

Co na grzale?

Pewnie słyszałeś, że e-papierosy są „zdrowszą” alternatywą dla tradycyjnych. Czy zastanawiałeś się, skąd takie przekonanie i czy aby na pewno to prawda?

Historia palenia sięga czasów prehistorycznych. Z biegiem lat i rozwoju nauki dowiadywaliśmy się coraz więcej o właściwościach tytoniu, a ten czas pozwolił na przeprowadzenie badań z długim okresem obserwacji, które jednoznacznie wskazują na związek palenia z rozwojem niektórych nowotworów złośliwych, np. raka płuca. Dym pochodzący ze spalania tradycyjnych papierosów to toksyczna mieszanka aż 7000 związków chemicznych. Informacje umieszczane na reklamach wyrobów tytoniowych nie kłamią: Palenie tytoniu powoduje raka i choroby serca.

Co z e-papierosami i podgrzewaczami tytoniu? Chociaż często przedstawia się je jako „zdrowsze alternatywy” dla tradycyjnych papierosów, nie znaczy to, że powinny być uznawane za bezpieczne i nieszkodliwe! Poza nikotyną, która jak wiesz, nie jest obojętna dla naszego zdrowia, głównymi składnikami dostępnych liquidów są glikol propylenowy i aromaty. Płyny te zawierają również szereg szkodliwych i toksycznych substancji, m.in. nitrozoaminy, glikol dietylenowy, kotyninę, anabazynę, cząsteczki silikatów i metale ciężkie.4) Jeśli korzystasz z e-papierosów i dostrzegasz u siebie objawy takie jak suchy kaszel, podrażnienie górnych dróg oddechowych, bezsenność, zawroty głowy, zapalenia dziąseł i suchość spojówek czy dolegliwości żołądkowo jelitowe, to miej świadomość, że są to szybko widoczne konsekwencje sięgania po zamienniki papierosów.

Naukowcy nie wiedzą jeszcze, czy i jakie konkretnie skutki niesie ze sobą stosowanie „nietradycyjnych” papierosów na dłuższą metę.
Czy na pewno chcesz przekonać się na własnej skórze?

Czy grozi mi tylko rak płuca?

Nie! Palacza można poznać po wyglądzie i… zapachu. Mówiąc dosadnie, papierosy śmierdzą. Palenie powoduje też dość specyficzne starzenie się twarzy i powstawanie charakterystycznych zmarszczek. Cienka, sucha i ziemista cera z przebarwieniami, żółte zęby, nieświeży oddech, zażółcone palce oraz poszarzałe, pozbawione blasku włosy to kolejne cechy osoby palącej. Wymienione skutki widoczne na pierwszy rzut oka to jednak tylko początek listy. Jeśli korzystasz z wyrobów tytoniowych, prędzej czy później zauważysz u siebie też pogorszenie wydolności oddechowej i sprawności fizycznej. A tego byś nie chciał, prawda?

Chociaż palenie tytoniu większości z nas kojarzy się z rakiem płuca, ten szkodliwy nałóg zwiększa również ryzyko zachorowania na inne nowotwory, między innymi na raka krtani, gardła, jamy ustnej, przełyku, wątroby, żołądka, dolnych dróg moczowych, czy jelita grubego 5). To długa lista, do której dopisać można upośledzenie funkcji układu nerwowego i inne, nieonkologiczne choroby, w tym astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc czy choroby sercowo-naczyniowe (np. nadciśnienie tętnicze).

Pamiętaj, że nie istnieje bezpieczna liczba wypalonych papierosów.

Czy opłaca się rzucić palenie?

A może raczej – dlaczego opłaca się rzucić palenie? Odstawienie używki pozwala na poprawę krążenia i czynności płuc, obniżenie tętna, poprawę kondycji fizycznej i zmniejszenie ryzyka wystąpienia niektórych chorób odtytoniowych.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich potrzebuje pomocy w zerwaniu z nałogiem, skontaktuj się z telefoniczną poradnią pomocy palącym:

801 108 108


Skutki palenia wyrobów tytoniowych
obrazek kampanii
Monitory tlenku węgla w wydychanym powietrzu
obrazek kampanii
Nasza ulotka edukacyjna
ulotka kampanii

TUTAJ możesz pobrać ulotkę w wersji do wydruku.

Kampanię wspierają
AstraZeneca Bristol Myers Squibb Roche Sanofi