(+48) 91 813 62 88
(+48) 513 792 173

ul. Jana Pawła II 42
70-413 Szczecin

Organizacja Pożytku Publicznego

KRS:
0000663608

Aktualności

Wydarzenia i akcje oddziału szczecińskiego Stowarzyszenia

15.11.2018

II sesja warsztatów dla chorych na raka płuca

img

Informacja

Dnia 15 listopada w Warszawie w Centrum Konferencyjnym LIM w ramach XIII Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca odbyła się II sesja warsztatów dla chorych na raka płuca. To cenna inicjatywa Polskie Grupy Raka Płuca, która w tym roku już po raz drugi zgromadziła pacjentów i ich opiekunów prawie z całej Polski. O wsparciu w chorobie mówiła – Elżbieta Majewska z PARS oraz Elżbieta Pożarowska – psycholog z COI w Warszawie. O leczeniu chirurgicznym raka płuca opowiadał Prof. Tadeusz Orłowski z Kliniki Chirurgii w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. Profesor Dariusz Kowalski mówił o nowoczesnej radioterapii a Profesor Rodryg Ramlau – kierownik Katedry i Kliniki Onkologii UM w Poznaniu przedstawił zasady leczenia systemowego raka płuca w Polsce. O badaniach klinicznych ciekawy wykład przedstawił Profesor Paweł Krawczyk – kierownik Pracowni Immunologii i Genetyki UM w Lublinie.

Po raz pierwszy w tym roku zostali wyróżnieni pacjenci z rakiem płuca wspierający innych chorych. Jedno z wyróżnień otrzymała Anna Żyłowska – Prezes naszego Stowarzyszenia.

Rozstrzygnięto konkurs na najlepszy oddział leczący chorych na raka płuca. Zwycięzcą okazał się Oddział Kliniczny i Chirurgii Klatki Piersiowej i Nowotworów w Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

O terapiach komplementarnych, alternatywnych i niekonwencjonalnych dyskutowali: lek. med. Elżbieta Dudzińska – specjalista medycyny integralnej, prof. Sergiusz Nawrocki – onkolog, koordynator Oddziału Onkologii SP Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie oraz Wojciech Wiśniewski z Fundacji Onkologicznej ALIVIA.

Chętni pacjenci mogli uczestniczyć w warsztatach „Indywidualny plan rzucania palenia”, które poprowadziła Magdalena Cedzyńska Kierownik Poradni Pomocy Palącym COI w Warszawie.

Na koniec spotkania wszyscy zostali zaproszeni na uroczysta kolację.

Za zaproszenie na spotkanie serdecznie dziękujemy: