(+48) 91 813 62 88
(+48) 513 792 173

ul. Jana Pawła II 42
70-413 Szczecin

Organizacja Pożytku Publicznego

KRS:
0000663608

Aktualności

Wydarzenia i akcje oddziału szczecińskiego Stowarzyszenia

03-07.10.2022

Tydzień Świadomości Raka Płuca w Szczecinie w ramach Kampanii „Pogoń Raka! Skojarz fakty!”

img

Informacja

Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin przy udziale lekarzy z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, odział Arkońska-Zdunowo w trakcie Tygodnia Świadomości Raka Płuca starło się obalić mity dotyczące raka płuca.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Szpitalu w Zdunowie, można było uzyskać informacje na temat tej choroby, diagnostyki, sposobów leczenia, nowych możliwości leczenia dla pacjentów chorujących raka płuca oraz o działaniach jakie będą zorganizowane w ramach Tygodnia.

Mimo, że w naszym ośrodku obecnie mamy możliwości nowoczesnego leczenia, to świadomy pacjent jest kluczem do szybkiej i skutecznej diagnostyki. Wiemy, jak ważna jest edukacja, dlatego chętnie włączyliśmy się w akcję promowania zdrowych nawyków i edukację w kierunku eliminacji tego nowotworu - podkreślił dr hab. n. med. Janusz Wójcik z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, odział Zdunowo.

Jako Stowarzyszenie wiemy, że wiele dobrego wydarzyło się w ostatnich latach w zakresie diagnostyki i leczenia pacjentów chorujących na nowotwory płuca. Obecnie leczenie pacjentów wygląda zupełnie inaczej. Coraz więcej wiemy o tym nowotworze, więc możliwe jest precyzyjne dobranie terapii. Dzięki czemu rak płuca z choroby śmiertelnej zmienia się w chorobę przewlekłą. Ministerstwo Zdrowia sukcesywnie poszerza wachlarz terapii, jednak nadal czekamy na możliwość wdrożenia terapii podwójną immunoterapią połączoną ze zmniejszoną liczbą cykli chemioterapii, jak też na włączenie immunoterapii w leczeniu międzybłoniaka opłucnej - podkreśliła Agata Nowicka, Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Odział Szczecin.

W ramach Tygodnia Świadomości Raka Płuca w Szczecinie zorganizowano 2 dyżury telefoniczne dla pacjentów:

  • z lek. Wojciechem Knopem - specjalista chorób wewnętrznych, Oddział Gruźlicy, Chorób Płuc i Alergologii i SPWSZ
  • z dr n. med. Małgorzatą Noceń-Piskorowską, specjalistą chorób wewnętrznych i chorób płuc, Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc SPWSZ

Podczas dyżurów pacjenci mogli zadawać pytania dotyczące tematów związanych ze zdrowiem, na które odpowiadali specjaliści.

Na naszym profilu FB można było obejrzeć webinar z dr n. med. Marią Piotrowską - specjalistą chorób wewnętrznych, chorób płuc i transplantologii klinicznej z Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.
Pani doktor przedstawiała m.in.: czynniki ryzyka rozwoju raka płuc, profilaktyki i diagnostyki w ramach programu wczesnego wykrywania raka płuca, możliwości skutecznego leczenia.
Tu również w sesja pytań można było zadawać pytania bezpośrednio na czacie.

Webinar poprowadził Rafał Molenda – Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia.

Galeria

Webinar