(+48) 91 813 62 88
(+48) 513 792 173

ul. Jana Pawła II 42
70-413 Szczecin

Organizacja Pożytku Publicznego

KRS:
0000663608

Aktualności

Wydarzenia i akcje oddziału szczecińskiego Stowarzyszenia

17-21.10.2022

Tydzień Świadomości Raka Płuca w Warszawie w ramach Kampanii „Pogoń Raka! Skojarz fakty!”

img

Informacja

To drugi przystanek gdzie Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin przy udziale lekarzy z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie i Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w trakcie Tygodnia Świadomości Raka Płuca starło się przybliżyć choroby jaką jest rak płuca.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Narodowym Instytucie Onkologii, można było uzyskać informacje na temat tej choroby, diagnostyki, sposobów leczenia, nowych możliwości leczenia dla pacjentów chorujących raka płuca oraz o działaniach jakie będą zorganizowane w ramach Tygodnia.

Głośno wybrzmiało, że główną przyczyną rozwoju raka płuca jest wieloletnie palenie lub narażenie na dym papierosowy, choć zdarza się, że osoby, które nigdy nie paliły również chorują na tego typu nowotwór.

Według danych ponad 8 mln. Polaków nadal pali papierosy, co stanowi główną przyczynę rozwoju raka płuca. Obecnie tendencje się odwróciły, zauważamy spadek osób palących wśród mężczyzn i wzrost wśród kobiet – wskazuje prof. dr hab. n. med. Tadeusz Orłowski. Kluczowe jest wykrycie raka płuca we wczesnym stadium choroby. Dlatego tak ważne jest badanie przesiewowe wykonane za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej, które pozwala wykryć nawet bardzo małe zmiany w płucach, niezauważalne na zdjęciu rentgenowskim, przy jednoczesnym użyciu niższej dawki promieniowania - dodaje ekspert.

Wiedza, profilaktyka i skuteczne leczenie to klucz do zdrowia. Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin przy udziale lekarzy oraz organizacji pacjentów obala mity dotyczące raka płuca podczas Tygodnia Świadomości Raka Płuca.

Wiemy, jak trudno jest wyjść z nałogu, dlatego wspieramy inicjatywy, które edukują i zmieniają świadomość otoczenia, a przede wszystkim palaczy - bo to nie jest droga jednokierunkowa. Każdy może zrobić krok ku zdrowiu - dodaje Magdalena Cedzyńska, psycholog i kierownik Poradni Pomocy Palącym.

Kluczowa jest profilaktyka pierwotna i wtórna nowotworów, dlatego chętnie włączamy się w kampanię na rzecz promowania zdrowych nawyków oraz szeroko pojętej promocji zdrowia - podkreśla dr Paweł Koczkodaj z Narodowego Instytutu Onkologii-Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

Obecnie coraz częściej, również w przypadku raka płuca podstawą podejmowania decyzji terapeutycznych jest podłoże molekularne nowotworu, dlatego wykonanie zaawansowanej diagnostyki molekularnej już na samym początku jest kluczowym i niezbędnym elementem wyznaczającym kierunek procesu terapeutycznego – komentuje prof. dr hab. n. med. Dariusz M. Kowalski, prezes Polskiej Grupy Raka Płuca.

W ramach Tygodnia Świadomości Raka Płuca w Szczecinie zorganizowano 2 dyżury telefoniczne dla pacjentów:

  • z dr n. med. Aleksandrą Piórek, onkologiem klinicznym - Narodowy Instytut Onkologii - Państwowy Instytut Badawczy
  • z dr n. med. Magdaleną Zaborowską-Szmit, onkologiem klinicznym - Narodowy Instytut Onkologii - Państwowy Instytut Badawczy

Tak jak poprzednio podczas dyżurów pacjenci mogli zadawać pytania dotyczące tematów związanych ze zdrowiem, na które odpowiadali specjaliści.

Na naszym profilu FB można było obejrzeć webinar z dr n. med. Magdaleną Knetki-Wróblewską, onkolog klinicznym w Narodowy Instytucie Onkologii - Państwowym Instytucie Badawczym.
Pani doktor przedstawiała m.in.: czynniki ryzyka rozwoju raka płuc, profilaktyki i diagnostyki w ramach programu wczesnego wykrywania raka płuca, możliwości skutecznego leczenia.
Tu również w sesja pytań można było zadawać pytania bezpośrednio na czacie.

Webinar poprowadziła Aleksandra Wilk - Koordynator Sekcji Raka Płuca, Fundacja To się Leczy.

Galeria