(+48) 91 813 62 88
(+48) 513 792 173

ul. Jana Pawła II 42
70-413 Szczecin

Organizacja Pożytku Publicznego

KRS:
0000663608

Aktualności

Wydarzenia i akcje oddziału szczecińskiego Stowarzyszenia

24-28.10.2022

Tydzień Świadomości Raka Płuca w Bydgoszczy w ramach Kampanii „Pogoń Raka! Skojarz fakty!”

img

Informacja

To trzeci przystanek gdzie Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin przy udziale lekarzy z Centrum Onkologii w Bydgoszczy w trakcie Tygodnia Świadomości Raka Płuca edukowało mieszkańców Bydgoszczy i okolic na temat raka płuca.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Centrum Onkologii w Bydgoszczy , można było uzyskać informacje na temat tej choroby, diagnostyki, sposobów leczenia, nowych możliwości leczenia dla pacjentów chorujących raka płuca oraz o działaniach jakie będą zorganizowane w ramach Tygodnia.

Jasno stwierdzono, że popandemiczny wysyp pacjentów, u których zdiagnozowano raka płuca w zaawansowanym stadium choroby, niska zgłaszalność na badania przesiewowe w kierunku wczesnego wykrywania raka płuca, które są dostępne w ponad 30 ośrodkach w całej Polsce to główne problemy na jakie należy zwrócić uwagę. Pacjent świadomy objawów choroby wie, kiedy zgłosić się do lekarza. Wie też, że badanie przesiewowe nie jest groźne i może uratować życie, a wczesna diagnoza zwiększa szanse na wyleczenie. Mimo wielu akcji edukacyjnych pytania kierowane do ekspertów biorących udział w akcji dowodzą, że przypominanie informacji o czynnikach ryzyka zachorowania, objawach i diagnostyce raka płuca są uzasadnione.

Każdy pacjent, u którego pojawiają się objawy, tj. przewlekły kaszel lub zmiany jego charakteru, nawracające zapalenia płuc i oskrzeli, odkrztuszanie wydzieliny z zabarwieniem krwi, długotrwała chrypa, bóle kostne, np. barku, biodra, żeber czy kręgosłupa, znaczna utrata wagi, częste pocenie się oraz stany podgorączkowe powinien zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego, by ten skierował go na odpowiednie badania. Nie bagatelizujmy tych symptomów i nie obawiajmy się wizyty u specjalisty – podkreśla dr Błażej Przybysławski, pulmonolog.

Wspomniano jak ważne są badania przesiewowe, przy użyciu niskodawkowej tomografii komputerowej.

Zachęcamy do zgłaszania się na badania przesiewowe, które jest bezpłatne i nie wymaga skierowania od lekarza. Niskodawkowa tomografia komputerowa jest bardzo dobrą metodą, która pozwala na wykrycie nawet małych zmian, które są niewidoczne w badaniu RTG, a dawka promieniowania jest niższa niż w typowym badaniu tomografii komputerowej. – mówi dr n. med. Tomasz Mierzwa - Koordynator Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia, Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Na to, jak ważna jest kompleksowość opieki nad pacjentem z rakiem płuca w trakcie konferencji podsumowującej działania w Bydgoszczy zwrócił uwagę prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski, Dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

W ramach Tygodnia Świadomości Raka Płuca w Szczecinie zorganizowano 3 dyżury telefoniczne dla pacjentów:

  • z dr Błażejem Przybysławskim – pulmonologiem z Centrum Onkologii w Bydgoszczy
  • z dr Aleksandrą Burysz - specjalistą pulmonologii i chorób wewnętrznych, Centrum Onkologii w Bydgoszczy
  • z dr n.med. Maciejem Dancewiczem - koordynatorem Oddziału Klinicznego Chirurgii Klatki Piersiowej i Nowotworów, Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Tak jak poprzednio podczas dyżurów pacjenci mogli zadawać pytania dotyczące tematów związanych ze zdrowiem, na które odpowiadali specjaliści.

Na naszym profilu FB można było obejrzeć webinar z dr n.med. Maciejem Dancewiczem, koordynatorem Oddziału Klinicznego Chirurgii Klatki Piersiowej i Nowotworów, Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Dobrą wiadomością dla pacjentów, którą przekazał Doktor Dancewicz podczas webinaru jest to, że w Bydgoszczy nowością wkrótce będzie możliwość wykorzystania robota da Vinci w zabiegach operacyjnych u pacjentów z rakiem płuca.

Webinar poprowadził – Rafał Molenda – Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia.

Galeria