(+48) 91 813 62 88
(+48) 513 792 173

ul. Jana Pawła II 42
70-413 Szczecin

Organizacja Pożytku Publicznego

KRS:
0000663608

Aktualności

Wydarzenia i akcje oddziału szczecińskiego Stowarzyszenia

17.11.2022

Antynikotynowa akcja społeczna "Rzuć nie żałuj" w ramach Światowego Dnia Rzucania Palenia

img

Informacja

Epidemia tytoniu jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego, rocznie ponad 8 milionów ludzi na całym świecie umiera z powodu chorób odtytoniowych. Ponad 7 milionów tych zgonów jest wynikiem bezpośredniego palenia tytoniu, a około 1,2 miliona jest skutkiem narażenia osób niepalących na bierne palenie. W Polsce w wyniku chorób wywołanych paleniem tytoniu każdego dnia umiera 200 osób!

W ramach Światowego Dnia Rzucania Palenia nasze Stowarzyszenie wspólne z Fundacją "Pokonaj Raka", Instytutem Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Fundacją "My Pacjenci", Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków, Polską Federacją Chorych na Astmę, Alerię i POChP - zorganizowało kampanię społeczną pod nazwą Rzuć nie żałuj skierowaną głównie do młodych osób które już zaczęły swoją "przygodę" z paleniem tytoniu.

Akcja skoncentrowała się na dwóch głównych elementach:

 1. w ramach wspólnej akcji zostały w mediach społecznościowych rozpropagowane plakaty uświadamiające o szkodliwości palenia oraz film edukacyjny skierowany zarówno do dzieci i młodzieży jak również nauczycieli jako pomoc dydaktyczna.
 2. został skierowany do władz dziewięcio-punktowy postulat dotyczący wzmocnienia działań w zakresie skuteczniejszej walki z nikotynizmem:
  1. Opracowanie strategii walki z nikotynizmem wraz ze wskaźnikami monitorującymi jej realizację.
  2. Podniesienie akcyzy na wszystkie wyroby tytoniowe do palenia i przekazanie tych środków w całości na realizację strategii walki z nowotworami.
  3. Wprowadzenie rozwiązań fiskalnych oraz regulacji systemowych ograniczających dostęp do papierosów jak np.: wprowadzenie znaczącej opłaty za dopuszczenie do sprzedaży papierosów tradycyjnych (obecnie 0 zł).
  4. Utworzenie ogólnopolskiej sieci poradni antynikotynowych.
  5. Prowadzenie na większą skalę kampanii wspomagających porzucenie nałogu.
  6. Upowszechnienie schematu interwencji walki z nałogiem tytoniowym, w tym zastosowanie na większą skalę działań zmierzających do redukcji szkód u nałogowych palaczy (ang. harm reduction).
  7. Standaryzacja i ocena przed dopuszczeniem do sprzedaży wszystkich alternatywnych produktów nikotynozastępczych.
  8. Podniesienie wieku legalnego zakupu wyrobów z nikotyną do 21 r.ż.
  9. Zwiększenie kar za sprzedaż wyrobów tytoniowych osobom nieletnim.

więcej o akcji

Galeria

Prelekcja - Czym płacisz za palenie