(+48) 91 813 62 88
(+48) 513 792 173

ul. Jana Pawła II 42
70-413 Szczecin

Organizacja Pożytku Publicznego

KRS:
0000663608

Aktualności

Wydarzenia i akcje oddziału szczecińskiego Stowarzyszenia

21-25.11.2022

Tydzień Świadomości Raka Płuca w Lublinie w ramach Kampanii „Pogoń Raka! Skojarz fakty!”

img

Informacja

To czwarty przystanek na mapie Polski gdzie - Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 i Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli połączyły siły, by wraz ze Stowarzyszeniem Walki z Rakiem Płuca zorganizować wydarzenie mające na celu edukowanie i zachęcanie mieszkańców województwa lubelskiego do badań profilaktycznych.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Lublinie szczególną uwagę poświęcono badaniom przesiewowym w kierunku raka płuca. Wczesne wykrycie zmian nowotworowych w trakcie badania tomografii komputerowej gwarantuje skuteczne leczenie.

Niskodawkowa Tomografia Komputerowa płuc jest nowoczesnym nieinwazyjnym badaniem płuc, alternatywnym do klasycznego prześwietlenia RTG. Pozwala na ocenę miąższu płuca pod kątem niewielkich zmian ogniskowych przy zastosowaniu niewielkiej dawki promieniowania – zbliżonej do dawki stosowanej w badaniu RTG w dwóch projekcjach. Badanie to umożliwia dużo dokładniejszą ocenę pod kątem raka płuc i wykrywania nowotworu we wczesnych stadiach umożliwiając skuteczne leczenie oraz wykrywanie innych niepokojących zmian. Osoby poddawane niskodawkowej tomografii komputerowej płuc bez podania środka cieniującego nie muszą się w żaden sposób przygotowywać do badania. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut i nie jest bolesne. Faktyczny czas, przez który pacjent jest narażony na działanie promieniowania, jest niewielki – zwykle wynosi kilkanaście sekund – mówi prof. dr hab. n. med. Franciszek Burdan, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej COZL.

W leczeniu nowotworu płuca kluczowy dla pacjenta jest czas rozpoznania choroby. Jedynie wczesne wykrycie i radykalne postępowanie dają szansę na całkowite wyleczenie.
Zabieg operacyjny czy radiochemioterapia na wczesnym etapie choroby dają szansę na najdłuższe przeżycie. Istnieją również nowe opcje leczenia uzupełniającego po zabiegu operacyjnym. Obraz możliwości leczenia raka płuc na przestrzeni ostatnich kilku-kilkunastu lat bardzo się zmienił.

Obecnie mamy pod opieką pacjentów, którzy dzięki nowoczesnym terapiom żyją nawet kilka lat dłużej, co kiedyś nie było możliwe. To jednak czas od pierwszych objawów do rozpoczęcia leczenia jest kluczowy. Postęp choroby powoduje objawy ogólne, wyniszczenie, co może uniemożliwiać zastosowanie skutecznego leczenia. Dlatego bardzo ważne jest wczesne wykrycie choroby – mówi dr n. med. Izabela Chmielewska z Klinika Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK Nr 4 w Lublinie.

Na to, jak ważna jest kompleksowość opieki nad pacjentem z rakiem płuca w trakcie konferencji podsumowującej działania w Bydgoszczy zwrócił uwagę prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski, Dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

W ramach Tygodnia Świadomości Raka Płuca w Lublinie zorganizowano 2 dyżury telefoniczne dla pacjentów:

  • dotyczący rozpoznawania i leczenia raka płuca udzielać będą lekarze Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK Nr 4 w Lublinie.
  • z lek. med. Katarzyną Schab - specjalistką onkolog z Oddział Onkologii Klinicznej COZL

Tak jak poprzednio podczas dyżurów pacjenci mogli zadawać pytania dotyczące tematów związanych ze zdrowiem, na które odpowiadali specjaliści.

Podczas otwartego dla wszystkich webinaru specjaliści Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK Nr 4 w Lublinie - dr n. med. Izabela Chmielewska i dr n. med. Michał Szczyrek opowiedzeli o diagnostyce i metodach leczenia raka płuca. Poruszone zostały tematy badań przesiewowych, leczenia chirurgicznego, radioterapii, chemioterapii, immunoterapii, metod skojarzonych i najbardziej nowoczesnych terapii, w tym leków ukierunkowanych molekularnie.
W końcowej części webinaru specjaliści odpowiadali na pytani zadawane przez uczestników.

Galeria