(+48) 91 813 62 88
(+48) 513 792 173

ul. Jana Pawła II 42
70-413 Szczecin

Organizacja Pożytku Publicznego

KRS:
0000663608

Aktualności

Wydarzenia i akcje oddziału szczecińskiego Stowarzyszenia

21-25.11.2022

Tydzień Świadomości Raka Płuca w Poznaniu w ramach Kampanii „Pogoń Raka! Skojarz fakty!”

img

Informacja

To piaty przystanek na mapie Polski gdzie z okazji Tygodnia Świadomości Raka Płuca Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin we wsparciu ekspertów z Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii edukowało i ułatwiało wielkopolanom dostęp do specjalistów.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Poznaniu starano się zwrócić uwagę na charakter choroby jaką jest rak płuca.

Rak płuca to trudny przeciwnik. Nie jesteśmy w stanie sami znaleźć guza, jak w przypadku raka piersi. W początkowym stadium choroby nowotwór nie daje też specyficznych objawów i często rozwija się latami, dlatego też jeśli pewne symptomy już wystąpią, umykają często naszej uwadze. Jest jednak szereg rzeczy, które możemy zrobić, by nie „pomagać” rozwijać się chorobie – chodzi tu przede wszystkim o rezygnację z palenia tytoniu, który jest głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na raka płuca. A jeśli palimy, to pamiętajmy o możliwości zgłoszenia się na badania przesiewowe - mówi dr n. med. Maciej Bryl - dyrektor Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii.

Co ważne, badanie jest bezbolesne i można się na nie zgłosić bez skierowania od lekarza. W Poznaniu rekrutacja do programu niestety zakończyła się i trwa monitorowanie chorych, którzy skorzystali z badania.

Pacjenci z rakiem płuca są jednak w lepszej sytuacji niż kilka lat temu, dzięki postępowi medycyny.

Dziś nawet u pacjentów z zaawansowaną chorobą, którym jeszcze kilka lat temu nie mogliśmy pomóc, mamy możliwości wdrożenia nowoczesnego leczenia. Rak płuca powoli zmienia się w chorobę przewlekłą, m.in. dzięki wykorzystaniu terapii celowanych i immunoterapii. W niedługim czasie będziemy dysponować kolejnymi metodami leczenia, które pozwolą na jeszcze lepsze dopasowanie terapii do każdego chorego – dodaje prof. dr hab. n. med. Maria Litwiniuk - Konsultant Wojewódzki ds. onkologii klinicznej dla województwa wielkopolskiego

W ramach Tygodnia Świadomości Raka Płuca w Poznaniu zorganizowano 2 dyżury telefoniczne dla pacjentów:

 • z lekarzem pulmonologiem i lekarzem onkologiem
 • z lekarzem pulmonologiem i lekarzem torakochirurgii

Na portalu FB Stowarzyszenia można obejrzeć webinar ze specjalistami i z Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii:

 • dr n. med. Maciej Brylem
  Dyrektorem Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii,
 • dr n med. prof. UMP Łukaszem Gąsiorowskim
  Kierownikiem Zakładu Diagnostyki Inwazyjnej,
 • dr hab. med. prof. UMP Cezarym Piwkowskim
  Kierownikiem Oddziału Torakochirurgii - Kierownik Kliniki Torakochirurgii UMP w Poznaniu,
 • dr n. med. Katarzyną Stencel
  Zastępcą Kierownika Oddziału Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii.

Webinar poruszał tematy:
od wizyty u lekarza POZ / badania przesiewowego do potwierdzenia diagnozy – ścieżka pacjenta, możliwości skutecznego leczenia, sesja pytań i odpowiedzi na czacie.

Webinar poprowadził – rzecznik prasowy Stowarzyszenia – Rafał Molenda.