(+48) 91 813 62 88
(+48) 513 792 173

ul. Jana Pawła II 42
70-413 Szczecin

Organizacja Pożytku Publicznego

KRS:
0000663608

Aktualności

Wydarzenia i akcje oddziału szczecińskiego Stowarzyszenia

20-24.02.2023

Tydzień Świadomości Raka Płuca w Gdańsku w ramach Kampanii „Pogoń Raka! Skojarz fakty!”

img

Informacja

W dniu 20.02.2023 w gronie specjalistów z Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku, a także przedstawicieli Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca i pacjentów zainaugurowaliśmy Tydzień Świadomości Raka Płuca w Gdańsku. Podobnie jak w każdym z 6 miast, które odwiedziliśmy w ramach kampanii Pogoń Raka! Skojarz Fakty!, również w Gdańsku dużo mówiliśmy o roli profilaktyki i badań pozwalających na wykrycie tego nowotworu, ale także ciągłej potrzebie edukacji.

Pandemia COVID-19 sprawiła, że w całym kraju zmniejszyła się liczba wykrywanych przypadków nowotworów, w tym raka płuca. W samym województwie pomorskim wg danych KRN spadek ten wyniósł aż 30%! Nie oznacza to, że nagle pacjenci przestali chorować, a jedynie to, że przestali zgłaszać się do lekarza z niepokojącymi objawami lub na badania profilaktyczne. Dlatego zdecydowaliśmy, że czas działać i na nowo zaszczepić w ludziach chęć zatroszczenia się o swoje zdrowie. Tym bardziej, ze jak wskazuje dr n. med. Monika Nowaczyk - dyrektor Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku
- Kluczowym aspektem, jeśli chodzi o rokowania pacjenta z rakiem płuca jest czas rozpoznania choroby. Wykrycie nowotworu we wczesnym stadium daje największe szanse na wyleczenie. Im szybciej zgłosimy się do lekarza, który zleci odpowiednią diagnostykę, tym szybciej możliwe będzie włączenie skutecznego leczenia.

Wiedza, profilaktyka i skuteczne leczenie to klucz do zdrowia. W przypadku chorób onkologicznych jednymi z ważniejszych aspektów wpływającymi na powodzenie leczenia jest wsparcie udzielone pacjentowi, współpraca wielodyscyplinarna specjalistów i dostęp do skutecznych terapii.

- Pacjent onkologiczny to pacjent zagubiony, który musi odnaleźć się w nowej, niełatwej rzeczywistości. Koordynator opieki onkologicznej to osoba, która wspiera pacjenta informacyjnie, administracyjnie i organizacyjnie oraz pomaga mu komunikować się z lekarzami. W całym procesie kluczowe jest przeprowadzenie pełnej diagnostyki, która pozwala na pojęcie decyzji o leczeniu w gronie zespołu wielodyscyplinarnego – podkreśla lek. Paweł Tran Dinh, onkolog kliniczny, Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku.

Honorowymi gośćmi tego wydarzenia był prof. dr hab. n. med. Jan Skokowski – Prezes Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca w Gdańsku i Urszula Pronobis – pacjentka. Stowarzyszenie w Gdańsku udzieliło nam wielkiego wsparcia przy organizacji Tygodnia Świadomości Raka Płuca – za co serdecznie dziękujemy.

Eksperci zajmujący się leczeniem raka płuca coraz częściej wskazują, że dzięki rozwojowi medycyny, ale także dzięki coraz większej świadomości społeczeństwa dotyczącej objawów i czynników ryzyka raka płuca, choroba ta zmienia się ze śmiertelnej w przewlekłą.

- Cieszy nas fakt, że już od ponad miesiąca, dzięki zmianom w programie lekowym polscy pacjenci z rakiem płuca mogą być leczeni zgodnie ze światowymi standardami. Refundacja leczenia celowanego i podwójnej immunoterapii w skojarzeniu ze zmniejszoną liczbą cyklów chemioterapii dla pacjentów z rakiem płuca, sku. ale też podwójnej immunoterapii dla chorych z międzybłoniakiem opłucnej to możliwość skutecznego leczenia jeszcze większej liczby chorych – podsumowuje Agata Nowicka.

W ramach Tygodnia Świadomości Raka Płuca w Gdańsku zorganizowano dyżur z lekarzem onkologiem Pawłem Tran Dihn z Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku, któy był również gościem webinaru.
Tematem była ścieżka pacjenta z rakiem płuca.
Zapis webinaru, który poprowadził Rafał Molenda - rzecznik prasowy Stowarzyszenia, dostępny jest na naszej stronie.

Informacje prasowe

pomorskie.eu Pomorskie Nasze Miasto Dziennik Bałtycki Gdańsk Nasze Miasto trojmiasto.pl zawszepomorze.pl Wiadomości TVP3 Gdańsk Dzień dobry tu Gdańsk – TVP3 Gdańsk

Wiadomości Polskie Radio Gdańsk

Galeria

Webinar