(+48) 91 813 62 88
(+48) 513 792 173

ul. Jana Pawła II 42
70-413 Szczecin

Organizacja Pożytku Publicznego

KRS:
0000663608

Aktualności

Wydarzenia i akcje oddziału szczecińskiego Stowarzyszenia

24.03.2023

Prelekcja z cyklu "Nie zapraszaj raka - są milsi goście" przeprowadzona w LO nr 1 w Szczecinie

img

Informacja

W dniu 24.03.2023 r. gościliśmy z wizytą w LO nr 1 w Szczecinie, by przybliżyć uczniom klasy maturalnej jakie konsekwencje niesie za sobą palenie, zarówno tradycyjnych papierosów jak i ich zamienników, papierosów elektronicznych.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Polska jest wśród pięciu europejskich krajów o najwyższym odsetku palących nieletnich.

Z badań PolNicoYouth, przeprowadzonych na przełomie 2019 i 2020 r. przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny na zlecenie Ministerstwa Zdrowia wynika, że średnia wieku, w którym polska młodzież po raz pierwszy sięga po jakikolwiek wyrób zawierający nikotynę, wynosi 13,8 lat. Co ciekawe, 30 proc. nastolatków zainicjowało swój kontakt z nikotyną za pomocą elektronicznych papierosów. Tradycyjny papieros nie jest już więc jedynym wyrobem, którym młodzież inicjuje nałóg.

Ostatnie lata przyniosły także wiele doniesień dotyczących negatywnego wpływu nikotyny na rozwój mózgu u młodego człowieka, u którego nie jest on jeszcze do końca ukształtowany, a także na jego właściwe funkcjonowanie. Poza tym istnieje gateway effect, czyli tzw. efekt bramki, który prowadzi do zwiększenia podatności mózgu na kolejne uzależnienia.

W trakcie naszej wizyty, oprócz prelekcji połączonej z prezentacją, wykonywaliśmy również wśród chętnej młodzieży, pomiar zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Prelekcja odbyła się dzięki wsparciu firm:
AstraZeneca logo Roche logo