(+48) 91 813 62 88
(+48) 513 792 173

ul. Jana Pawła II 42
70-413 Szczecin

Organizacja Pożytku Publicznego

KRS:
0000663608

Aktualności

Wydarzenia i akcje oddziału szczecińskiego Stowarzyszenia

13.04.2023

Kolejna prelekcja z cyklu "Nie zapraszaj raka - są milsi goście" przeprowadzona w LO nr 1 w Szczecinie

img

Informacja

W dniu 13.04.2023 r. ponownie gościliśmy w Liceum Ogólnokształcącym Nr I w Szczecinie, tym razem na spotkaniu z klasa II. Okazuje się, że już w tym wieku uczniowie mieli styczność zarówno z papierosami tradycyjnymi jak i e-papierosami.

Problem palenia wśród młodzieży staje się coraz bardziej powszechny. Badania Narodowego Instytutu Zdrowa Publicznego stwierdzają, że aż 30 % populacji poniżej 15 roku życia choć raz sięgnęła po papierosa. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) umieściła nasz kraj w pierwszej piątce z najwyższym odsetkiem palących dzieci. Niestety nie ma tu powodów do dumy. Badania ESPAD przeprowadzone na zlecenie Krajowego Biura ds. Zapobiegania Narkomanii pokazały, że aż 60% nastolatków deklaruje, ze miało kontakt z tytoniem, a z kolei 65 procent, że zakup papierosów nie stanowi dla nich żadnego problemu. Brzmi to przerażająco.

Organizm młodego człowieka jest nie tylko bardziej podatny na wszelkiego rodzaju uzależnienia, ale również o wiele mniej odporny na działanie szkodliwych substancji. Sprawia to, że osoby nieletnie o wiele łatwiej wpadają w nikotynizm, a negatywne działanie dymu tytoniowego może być groźniejsze niż w przypadku dorosłych. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w dymie papierosowym znajduje się kilka tysięcy szkodliwych substancji, w tym kilkadziesiąt, które wpływają na powstawanie i rozwój komórek nowotworowych. Nikotyna sama w sobie odpowiada natomiast za mechanizm uzależnienia. Aby spowodować śmierć, wystarczy jedynie 70 mg tej substancji.

Palenie papierosów u młodzieży wywołuje szereg konsekwencji zdrowotnych. Przyspiesza procesy starzenia komórek, powoduje nieprzyjemny zapach z ust oraz przebarwia zęby. Bardzo wyraźne bywa też osłabienie układu immunologicznego, przez co rośnie ryzyko częstego chorowania w życiu dorosłym. Ponadto istotnie wzrasta ryzyko wystąpienia w przyszłości tak poważnych schorzeń, jak zawał serca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroba wieńcowa czy różnego rodzaju nowotwory, jak np. rak płuc, krtani, przełyku czy gardła.

Badania wskazują również, że w wyniku palenia papierosów przez młodzież, drastycznie obniża się jakość życia. Im wcześniej nastąpiła nikotynowa inicjacja, tym szybciej pojawią się groźne dolegliwości zdrowotne. Młodzież, która zaczęła palić przed 15. rokiem życia i dziennie wypada około 20-30 papierosów, średnio żyje krócej aż o 8 lat. Dlatego też należy dołożyć szczególnych starań do odpowiedniej profilaktyki oraz wspierać jak najszybsze wyjście osób młodych z nałogu.
Właśnie o tym wszystkim staraliśmy się przekonać młodych słuchaczy z Liceum Nr I w Szczecinie.

Prelekcja odbyła się dzięki wsparciu firm:
AstraZeneca logo Roche logo