(+48) 91 813 62 88
(+48) 513 792 173

ul. Jana Pawła II 42
70-413 Szczecin

Organizacja Pożytku Publicznego

KRS:
0000663608

Aktualności

Wydarzenia i akcje oddziału szczecińskiego Stowarzyszenia

14.04.2023

Prelekcja w ramach akcji "Wdychasz czy Oddychasz" przeprowadzona w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie

img

Informacja

W ramach akcji “Wdychasz czy Oddychasz?” gościliśmy w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie. Liceum te odwiedzaliśmy prawie co rok z wykładami o szkodliwości palenia, jednak w czasie pandemii nie było takich możliwości. Tym bardziej cieszymy się z zaproszenia i możliwości ponownego kontaktu z młodzieżą., tym razem były to dwie klasy, klasa I i II, zatem osoby jeszcze niepełnoletnie. Zaproszenie nastoletnich uczniów do szczerej rozmowy o nałogach jest dużym wyzwaniem. Zaufanie do dorosłych w okresie dorastania jest bardzo ograniczone, rośnie wartość grupy rówieśniczej, jej zasad, celów. W okresie buntu głos dorosłych nie do końca dociera do nastolatka. Zwłaszcza, że jest on w trakcie tworzenia własnego światopoglądu i tożsamości, odrzucając najczęściej to, co chcą mu przekazać starsze pokolenia.

Jednak tutaj młodzież szczerze przyznała się, że niektórzy mieli już kontakt z papierosami, zarówno tradycyjnymi jak i elektronicznymi. W tak otwartym gronie dobrze prowadzi się wykłady/zajęcia, gdyż można nawiązać bliższy kontakt i podjąć dyskusję.

Doszliśmy do wniosków, że młodzi ludzie sięgają po papierosa, gdyż ulegają namowom rówieśników, chcą poczuć się dorośli, nie potrafią asertywnie odmówić, pragną zaspokoić swoją ciekawość, doświadczyć nowego przeżycia, zachowują się konformistycznie, by przypodobać się innym, chcą zapomnieć o szarej rzeczywistości i poczuć odrobinę przyjemności, odprężenia, relaksu albo po prostu dowartościować się, dodać sobie pewności siebie faktem, że palą. Młodzież zaczyna palić, by czuć, że przynależy do grupy, na opinii której im zależy. Nie chcą być odtrąceni, nieakceptowani z powodu, że są abstynentami nikotynowymi.

Największe wrażenie wywarła na uczestnikach prelekcji informacja, że palenie powoduje zmiany w korze mózgowej , również upośledzeniu ulegają funkcje poznawcze, szczególnie te związane z pamięcią czy uwagą. Dodatkowo gorsza dostępność tlenu, który jest niezbędny do funkcjonowania mózgu oraz ogólne upośledzanie układu krążenia, ma w konsekwencji niekorzystny wpływ na procesy pamięciowe. Zmiany początkowo mogą być subtelne i wiązać się z uczuciem „dziury w mózgu”, niemożnością przypomnienia sobie niektórych informacji czy trudnościami w skupieniu uwagi.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się również badanie zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu. To spotkanie uważamy za bardzo udane - z kolejnymi klasami widzimy się już w poniedziałek.

Prelekcja odbyła się dzięki wsparciu firm:
AstraZeneca logo Roche logo