(+48) 91 813 62 88
(+48) 513 792 173

ul. Jana Pawła II 42
70-413 Szczecin

Organizacja Pożytku Publicznego

KRS:
0000663608

Aktualności

Wydarzenia i akcje oddziału szczecińskiego Stowarzyszenia

30.11.2023

Zespół Szkół Rzemieślniczych

W Zespole Szkół Rzemieślniczych, gościliśmy już drugi raz w tym roku.

Wypalenie jednego papierosa pobudza receptory nikotynowe rozmieszczone w wielu obszarach mózgu: ośrodkach pamięci (hipokamp, kora przedczołowa), korze czołowej, jądrach podkorowych. Stymuluje to ośrodek przyjemności, a także działa wyciszająco i uspokajająco. W wyniku dłuższego kontaktu z dymem nikotynowym reakcja mózgu jest jednak odwrotna. Skutki palenia papierosów długoterminowo skutkuje pogorszeniem pamięci, drażliwością, depresją, zaburzeniami emocjonalnymi i problemami ze snem. Wszystko to skutkuje pogorszeniem wyników w nauce, zaburzeniami relacjami z bliskimi i trudnością z nawiązywaniem kontaktów – również z rówieśnikami.

Młodzi palacze są przy tym bardziej wrażliwi na uzależnienie od nikotyny, a substancje znajdujące się w papierosach wywołują u nich trwałe zmiany w połączeniach synaptycznych. Może to zwiększyć skłonność do rozwoju w wieku dorosłym depresji i choroby afektywnej dwubiegunowej.


Niestety, badania epidemiologiczne wykazują, że w 67% domów nie rozmawia się na temat szkodliwego wpływu nikotyny na zdrowie. Niski procent rodziców rozmawiających z dziećmi na temat szkodliwości nikotynizmu wynika z tego, że większość rodziców uczniów palących papierosy również paliło.

Dlatego ważne jest, by kształtować postawy młodego pokolenia w stosunku do nałogu, nie tylko poprzez wiedzę o jego szkodliwości, ale także przez własny przykład.

#Miesiącświadomościrakapłuca #wdychaszczyoddychasz #niepalewcale

Prelekcja odbyła się dzięki wsparciu firm:
AstraZeneca logo Roche logo BMS logo